GÜNGÖR SEYHUN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

ÖNSÖZ

   Konfeksiyon sanayiinde çalışan modelistlere ve diğer elemanlara, kız meslek liseleri giyim ve hazır giyim bölümü öğrencilerine, pratik kız sanat okulu giyim bölümü öğrencilerine, modelistlik ve özel modelistlik kursu öğrencilerine, ev hanımlarına ışık tutabilmek amacıyla bu kitabı hazırladım.
   Kız meslek liselerinde uygulanan « biçki sistemi » yanında, öğrencilik yıllarımdan başlayarak yıllarca yaptığım giyim öğretmenliği, emekli olduktan sonra çeşitli firmalarda yaptığım modelistlik ve halen çalışmakta olduğum özel modelistlik kursu öğretmenliğimden edindiğim deneyimlere dayanarak geliştirdiğim « pratik sistem » i de katarak ortaya çıkardığım bu eserin, sizlere yardımcı olacağına inanıyorum.
   Her ünitenin esas kalıbını (ana kalıp) ölçü alarak « biçki sistemi » ile hazırladım.
Bu kalıpların hepsi denenmiş kalıplardır. « Biçki sistemi » ni mümkün olduğu kadar sadeleştirdim. Beden kalıbını pensli, penssiz kız meslek liselerinde uygulanan beden kalıbı ile 3 adet verdim. Modele ve arzuya göre seçim yapılıp istenilen kullanılabilir.
   Kumaş, deri, penye ve triko için ayrı esas kalıp ve model uygulamaları; verilen örneklerde daima teknik özelliği farklı modelleri seçtim.
   Sayın meslektaşlarım, sevgili öğrenciler, kitabımda gördüğünüz eksiklikleri ve bu yöndeki eleştirilerinizi iletmeniz; daha iyinin yaratılmasında önemli katkılarda bulunacaktır. Kitabımın sonraki baskılarında bu eleştiri ve önerileriniz dikkate alınacaktır. Bu doğrultuda göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden teşekkür ediyorum.
 

GÜNGÖR SEYHUN 
Emekli Giyim Öğretmeni